Ürünü iade etmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?


Sipariş ettiğiniz ürünü teslim aldıktan sonra herhangi bir nedenden dolayı iade etmek istediğinizde izlemeniz gereken yol ve bilmeniz gerekenler şu şekildedir:

Siparişinizin size ulaştığı günü takip eden yedi gün içerisinde iade talebinizi ve ürünle alakalı probleminizi 'Hesabım' bölümünde yer alan "Ürün İadesi" kısmından ilgili sipariş numarasını doğru bir şekilde girerek ve açılan alanları doldurarak bize iletmeniz ve ürünü teslimat tarihinden itibaren yedi gün içerisinde Jimoda 'ya geri göndermenizi rica ediyoruz. Yedi günü aşan bildirimlerde maalesef iade kabul etmiyoruz. 

İade edeceğiniz ürünü eksiksiz orijinal faturasıyla (faturada yer alan 'iade bölümü' mutlaka doldurulmalıdır, aksi halde iadeniz işleme alınmayacaktır), paketi hasar görmemiş, herhangi bir şekilde  kullanılmamış haliyle, sipariş numarası ve Jimoda ' nın doğru adresini içerecek şekilde geri göndermeniz gerekmektedir.

Ürünün kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları bize iade ettiğiniz paketin içinde eksiksiz ve hasarsız bir şekilde bulunmalıdır. 

**İade işlemlerinde tüm kargo masrafları tarafınıza aittir...

İade edeceğiniz ürünü,  Jimoda 'nın doğru adresini "Kazımiye Mah. Barbaros 2. Sokak No:1 Kat:1 Çorlu/Tekirdağ/Türkiye" içerecek şekilde geri göndermeniz gerekmektedir. Ürün iadesi yapılması halinde kargo ücreti gönderen tarafından karşılanacaktır.
İadenizi onaylamadan önce ürünle alakalı inceleme, "iade birimimiz" tarafından gerçekleştiriliyor. İade etmek istediğiniz ürünün kusurlu olması durumunda, iadeniz onaylanacak ve kredi kartınızdan çekilen tutar hesabınıza yatırılacaktır. 


İadeniz onaylandıktan sonra 

İadeniz onaylanmasının ardından size iadeniz ile ilgili durum bilgisini mail ile bildiriyor ve ürün bedelinizin geri ödemesini yapıyoruz. Kredi kartınıza yapılan geri iadenin ekstrenize yansıması, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama iki - üç hafta sürebiliyor. Bu süreç herbankanın kendine özel uygulaması olup, Jimoda 'nın bu sürece herhangi bir müdahale hakkı bulunmamaktadır. İade işleminizin kredi kartı ekstrenize yansımasında yaşanan gecikme ile ilgili bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

KAPIDA ÖDEME ile YAPILAN ALIŞVERİŞLERDE İADE SÜRECİ

Alışverişlerinizde Kapıda Ödeme kolaylığından yararlanmış ve ürün / ürünlerinizi iade etmek istiyorsanız, Faturanızın iade kısmında yer alan "Ek Açıklama" bölümüne tutarın iade edileceği hesap numarasını ve şube kodunu belirtmeniz gerekmektedir.

**Kapıda Ödeme iadelerinde tüm kargo masrafları ve Kapıda Ödeme bedeli tarafınıza aittir...

CAYMA HAKKI DIŞINDAKİ İADE İŞLEMLERİ 

Tüketicinin "Sebep Göstermeksizin Cayma Hakkı" sadece bahsi geçen alışveriş gerçekleştikten sonraki yedi gün içerisinde iade talebi bildirilen ürünlerin geri alımı için geçerlidir. Yedi günü aşan sürelerde iade kabul edilemez. Ancak siz üretim hatası olduğunu düşündüğünüz ve iade etmek istediğiniz ürünleri teslim aldığınız tarihi takip eden bir ay içerisinde bildirip yedi gün içerisinde bize ulaştırabilirsiniz. Bu durumda biz şikayetinizi tedarikçi firmalara iletip inceleme yaptırarak ürünün iade alınıp alınamayacağını belirleyen bir süreç başlatıyoruz. Ancak inceleme süresi tedarikçi firmaya bağlı olduğundan iadenin gerçekleşeceği zaman dilimiyle ilgili net bir süre veremiyoruz. Ürününüzün iadesi onaylandığında ürün bedeli ve kargo ücreti için ödediğiniz ücretler kredi kartınıza iade ediliyor. Belirttiğiniz sorunun sebebi kullanım hatası olarak belirlendiğinde ise siparişiniz bize yolladığınız haliyle ve faturasıyla birlikte "Alıcı Ödemeli" olarak geri size gönderiliyor. 

DEĞİŞTİRME ŞARTLARI 

Jimoda ' da gerçekleşen kampanyalar stoklarla sınırlı olduğundan, yaptığınız alışverişlerde, ürünün niteliği ne olursa olsun değişim yapılamamakta. Ancak ürünü teslim aldığınız andan itibaren yedi gün içerisinde yukarıda belirttiğimiz koşulları yerine getirerek ürünü iade edebilirsiniz. Lütfen "Ürün İadesi" sayfasında ürünü iade etme nedeninizi açıklayarak bize ulaştırınız. 

Özel Koşullar 

Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi eşliğinde paketinizi açmalı ürünü kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu yapmanız çok önemlidir. Beklenmedik bir durumda, sorunlu ürünle karşılaşırsanız paketi teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturarak kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlamanız gerekmektedir. 

Orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, herhangi bir şekilde kullanımdan dolayı zarar görmüş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
Müşteri, ürünü teslim aldığı andaki durumu ile geri vermekle ve kullanımdan kaynaklanan ticari kaybı ödemekle yükümlüdür.

Tek kullanımlık ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. 

*Saat siparişlerinizde iade süresi 48 saat ile sınırlandırılmıştır.
*Gözlük siparişlerinizde iade süresi 24 saat ile sınırlandırılmıştır.